Wydrapany nożem koszmar nowożeńców

Mateusz R. Orzech

Thomas Ott jest twórcą bez wątpienia inspirującym. Jeśli ktoś miałby jednak jakiekolwiek wątpliwości, to Kultura Gniewu wydała niedawno album potwierdzający prawdziwość tego twierdzenia. Thomas Jane i Tab Murphy po lekturze komiksów Otta postanowili skorzystać z jego jakże kinowo kadrowanych wizji i nastroju, który kreują, czego wynikiem był film Mroczna kraina (Dark Country, Thomas Jane, 2009). Twórcy produkcji postanowili wszakże pójść krok dalej i poprosili o zaadaptowanie swego scenariusza w formie komiksowej. Poprosili oczywiście Thomasa Otta.

Miłośnicy mrocznych, surrealistyczno-psychologicznych opowieści nawiązujących do stylistyki dreszczowca, horroru, lecz także czarnej komedii, z pewnością znają trzy poprzednie komiksy Otta wydane w Polsce, w tym zbiory Exit oraz Cinema Panopticum. Na ich podstawie łatwo wywnioskować, iż szwajcarski autor jest przede wszystkim mistrzem obrazu a nie słowa. Nowożeńcy są tego poświadczeniem. W komiksie nie znajdziemy wypowiedzianej ani jednej głoski, ciężar narracji utrzymywany jest wyłącznie przez warstwę wizualną. Ta zaś prezentuje się niemal identycznie, jak w innych przykładach turpistycznej twórczości Otta. Komiks nie przejawia ani krzty oryginalności zwykle charakterystycznej dla tego autora. Nie tworzy on tutaj praktycznie niczego ponad to, co jego fani widzieli i czytali wcześniej. Pokryte czarnym tuszem plansze zostają wyżłobione japońskim nożykiem, a powstające w ten sposób białe cięcia, niczym rysy na idealnej ciemności, formują ilustracje charakteryzujące się ogromną przewagą mroku, posępności i ogólnej beznadziejności świata przedstawionego.

Na szczęście ta, nieco przeciągana, powtórka z koszmarnej rozrywki nie daje jasnych odpowiedzi na rozwiązanie fabularnej zagadki, jakiej dostarcza. Dzięki temu przez pewien czas opowieść pozostaje w umyśle czytelnika, który próbuje rozgryźć sens kilku zwrotów akcji. Wiążą się one z tytułowymi nowożeńcami, parą złączoną małżeństwem nader spontanicznie i bez dłuższej znajomości. W międzyczasie, za sprawą pewnego breloczka, co chwila odsłaniają się motywy Edypalne, pozwalające czytelnikowi doszukiwać się w fabule drugiego dna. Sytuacja nabiera niespodziewanych komplikacji, gdy protagoniści potrącają samochodem obcego człowieka. Reaguje on agresywnie w obliczu zastanej sytuacji, co dla wszystkich zainteresowanych kończy się tragicznie. Szczególnie dla pana młodego, wciągniętego w cykl życia, potrącania i śmierci.

Ott szczodrze korzysta w fabule ze zwrotów i motywów znanych z innych komiksów czy filmów. Motel na pustkowiu, droga skąpana wieczną nocą, próba pozbycia się ciała, skojarzenia terenu z przestępcami – jakich dostarczają mnogie ilości obrazów grozy i kryminałów – stanowią mieszankę mało skomplikowaną na powierzchni. Jednak poprzez zachowanie fabularnej niejasności oraz połączenie historii z własnym, onirycznym stylem, Szwajcar stworzył historię wystarczająco wieloznaczną, by czytelnik z zaintrygowaniem śledził losy protagonistów. Mniejszym jednak wśród osób znających inne komiksy Otta, którego warsztat nie rozwija się bynajmniej w zastraszającym tempie.

Ostatecznie Nowożeńcy nie są więc komiksem wyjątkowo udanym czy wyróżniającym się na tle innych mrocznych opowieści, tym bardziej opowieści ilustrowanych przez Otta. Jest to z pewnością dzieło rekomandowane miłośnikom twórczości Thomasa oraz tym, którzy jej nie znają. Choć tym drugim sugerowałbym wpierw zapoznanie się ze wzmiankowanymi przeze mnie pozycjami Szwajcara – wcześniej wydanymi w naszym kraju, to szalona świeżość pierwszego obcowania z twórczością Otta jest zawsze uczuciem niepowtarzalnym i Nowożeńcynie stanowią w tym względzie wyjątku.

Mateusz R. Orzech

O albumie

Nowożeńcy
scenariusz: Tab Murphy, Thomas Jane
rysunki: Thomas Ott
60 stron, format: 168 × 235 mm
oprawa twarda, środek czarno-biały
data wydania: maj 2013
wydawca: Kultura Gniewu
ISBN 978-83-60915-78-3
tytuł oryginału: Dark Country
wydawca oryginału: Raw Studios

Do nabycia

Kultura Gniewu – Sklep
picturebook.pl
incal.com.pl
sklep.gildia.pl
imago.com.pl
komiksiarnia.pl
komikslandia.pl
fankomiks.pl
albertus.pl

Sugerowany zapis bibliograficzny recenzji

Orzech, Mateusz R. „Wydrapany nożem koszmar nowożeńców”. Recenzje. Internetowy dodatek do „Zeszytów Komiksowych”. <http://www.zeszytykomiksowe.org/recenzja_nowozency>. 8 listopada 2013.

Zamów magazyn!
Numer 35 jest już dostępny

Kontakt / Redakcja

Zeszyty Komiksowe

ul. Geodetów 30
60-447 Poznań

Redaktor naczelny:
Michał Traczyk
Redaktorzy:
Dominika Gracz-Moskwa (zastępczyni redaktora naczelnego),
Krzysztof Lichtblau,
Założyciel i honorowy redaktor naczelny:
Michał Błażejczyk
Rada naukowa:
prof. dr hab. Jerzy Szyłak, dr hab. Paweł Sitkiewicz,
dr hab. Wojciech Birek, dr Adam Rusek
Dział recenzji:
Damian Kaja, Michał Czajkowski, Dominika Mucha
Korekta:
Martyna Pakuła
Wydawcy:
Fundacja Instytut Kultury Popularnej
i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
E-mail redakcji:
redakcja@zeszytykomiksowe.org
Numer ISSN: 1733-3008