Ciąża: niezła astrologia

Emilia Walczak

Poznańska Centrala wypuściła właśnie na rynek zeszyt Olgi Wróbel zatytułowany Ciemna strona Księżyca, sytuujący się gdzieś w pobliżu Projektu: człowiek Agaty „Endo” Nowickiej i Czwórki na pokładzie Dominiki Węcławek – czyli mamy do czynienia z polskim komiksowym pamiętnikiem ciążowym. Co oznacza magiczna fraza „dziewięć miesięcy”? A może raczej: faza? Księżyca? Przekonajcie się sami!

Mam zrecenzować pamiętnik ciążowy zawarty na kartach komiksu zatytułowanego Ciemna strona Księżyca. Ciążowy… Ja na pytanie, z czym kojarzy ci się „dziewięć miesięcy”, odpowiedzieć mogę jedynie: „To taki film z Hugh Grantem”. I choć nie mam pojęcia, jakie są denotacje pojęć „poród” i „połóg” – odważnie podejmuję się zadania. Ciemna strona Księżyca…Może chociaż coś o Pink Floydach będzie? Dostaję komiks do ręki i już wiem, że nie będzie, bo w blurbie przemawia do mnie Olga Tokarczuk (swoją drogą, niezgorsza nobilitacja). Wpakowałam się w niezłą astrologię, myślę, gdyż pamięć podsuwa mi natychmiast skojarzenie z Prowadź swój pług przez kości umarłych: czytanie z gwiazd, badanie położenia ciał niebieskich, ich wpływu na losy świata itd. Z wyjaśnieniem spieszy w posłowiu autorka komiksu Olga Wróbel:

„Skojarzenie księżyca w pełni z ciążowym brzuchem jest oczywiste […] Zależało mi na pokazaniu, że oprócz tej zachwycającej harmonią jasnej półkuli, opromienianej silnymi stereotypami i kulturowymi uwarunkowaniami, istnieje także ciemna strefa”.

Czyli – tytułowa ciemna strona Księżyca właśnie! Olga Wróbel nie bada tu zatem żadnego położenia ciał niebieskich (wręcz przeciwnie – z wszelkimi związanymi z ciążą zabobonami raczej się rozprawia). Bada natomiast położenie, w jakim znajduje się jej własne ciało (oraz umysł) w czasie „dziewięciu miesięcy”.

Nie owijajmy w bawełnę: kolorowo nie jest. I nie mam tu na myśli jedynie szaroburo-przygaszonych barw na planszach Ciemnej strony Księżyca (malowanych ręcznie – chapeau bas!). Chodzi o zapis stanów psychofizycznych autorki. Obserwujemy Olgę Wróbel przez dziewięć miesięcy, począwszy od jej porannych mdłości – które nazywane są porannymi jedynie ze względu na porę, o jakiej się zaczynają (tak naprawdę utrzymują się przez cały dzień), poprzez jedzeniowe zachcianki i stopniowe przybieranie na wadze, pod koniec praktycznie uniemożliwiające poruszanie się, po utrzymującą się stale około czterdziestostopniową gorączkę, rozdzierające bóle w kręgosłupie i kroczu oraz deformację stóp – żeby wymienić tylko garść zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety w trakcie ciąży. Do tego dochodzi jeszcze cały szereg nieodłącznych lęków, frustracji i niepokojów różnej maści. Mimo tego jednak, lektura Ciemnej strony Księżyca nie pozostawia po sobie niemiłego wrażenia czy niesmaku. Pośród rzeczy strasznych, napawających lękiem nie tylko czytelnika, lecz też samą autorkę, znalazło się również miejsce na niepośledni humor i błyskotliwość. Plus, poetyckie wręcz, skojarzeniowe wycieczki o zabarwieniu lekko surrealnym. Bardzo przyjemne.

Jest też jednoznaczne opowiedzenie się Olgi Wróbel po jednej ze stron – jakże aktualnego w kraju – konfliktu światopoglądowego na linii pro-life–pro-choice – artystka wybiera tę drugą opcję. „Aborcja powinna być dostępna dla każdej kobiety” – postuluje na kartach Ciemnej strony Księżyca. I jest to rzecz, jaką sobie wynotowałam w kajecie jako ważną, w trakcie lektury, tuż obok nieśmiało nakreślonego, koślawego pytania: „Pink Floyd?”

PS. Więcej twórczości Olgi Wróbel znajdziecie na jej blogu, a także na Facebooku. Warto też zajrzeć na blog męża Olgi Wróbel – Daniela Chmielewskiego (DTP Ciemnej strony Księżyca) – o którym niebawem będzie zapewne bardzo głośno, gdy światło dzienne ujrzy jego komiks Zapętlenie.

Emilia Walczak

O albumie

Ciemna strona Księżyca
scenariusz i rysunki: Olga Wróbel
72 strony, format 15,5 x 23 cm
oprawa miękka miękka ze skrzydełkami
data wydania: październik 2012
wydawca: Centrala
ISBN: 978-83-934751-6-2

Do nabycia

centrala.org.pl
incal.com.pl
sklep.gildia.pl
komikslandia.pl

Sugerowany zapis bibliograficzny recenzji

Walczak, Emilia. „Ciąża: niezła astrologia”. Recenzje. Internetowy dodatek do „Zeszytów Komiksowych”. <http://www.zeszytykomiksowe.org/recenzja_strona>. 6 grudnia 2012.

Zamów magazyn!
Numer 37 jest już dostępny

Kontakt / Redakcja

Zeszyty Komiksowe

ul. Geodetów 30
60-447 Poznań

Redaktor naczelny:
Michał Traczyk
Redaktorzy:
Dominika Gracz-Moskwa (zastępczyni redaktora naczelnego),
Krzysztof Lichtblau,
Założyciel i honorowy redaktor naczelny:
Michał Błażejczyk
Rada naukowa:
prof. dr hab. Jerzy Szyłak, dr hab. Paweł Sitkiewicz,
dr hab. Wojciech Birek, dr Adam Rusek
Dział recenzji:
Damian Kaja, Michał Czajkowski, Dominika Mucha
Korekta:
Martyna Pakuła
Wydawcy:
Fundacja Instytut Kultury Popularnej
i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
E-mail redakcji:
redakcja@zeszytykomiksowe.org
Numer ISSN: 1733-3008